Druhý věk strojů

31. 05. 2015 20:00:00
Zajímá vás, jaké to asi bylo žít v době, když vrcholila průmyslová revoluce v 19. století? Jaké to muselo být, když přicházela do měst elektřina a velké vynálezy, o kterých se teď učíme ve škole?

Zajímá vás, jaké to asi bylo žít v době, když vrcholila průmyslová revoluce v 19. století? Jaké to muselo být, když přicházela do měst elektřina a velké vynálezy, o kterých se teď učíme ve škole, byly ještě žhavé novinky a těžko někdo odhadoval, že změní svět k nepoznání? Ano? Tak to mají pro vás autoři knihy Druhý věk strojů dobrou zprávu, přesně v době takovéto revoluce totiž žijeme, i když ne pravda průmyslové ale digitální...

Počítače a digitální svět máme kolem sebe už hezkých pár desítek let. Tento příspěvek píši a vy ho čtete online, a oba to bereme jako naprosto samozřejmou věc, tak proč bychom právě nyní měli mluvit o nějaké revoluci či bodu zlomu, když to už je dávno za námí? Odpovědí je Moorův zákon. Není to pravda úplně zákon, spíše takové pravidlo, a to zjednodušeně praví, že každých 18 měsíců se výpočetní výkon zdvojnásobí. Výkon počítačů před padesáti lety byl malý, ale pořád se násobil dle platnosti tohoto zákona, který navíc stále platí. Díky tomu se výkon dnešních počitačů v čím dál kratším čase zvedá rychleji a rychleji. V příštím roce se výkon počítačů zvýší skoro jak za všechny ty předchozí roky dohromady a za dalších 18 měsíců ještě více. Věci, které před lety byly výpočetně skoro nemožné nebo neuvěřitelně drahé, zvládne dneska průměrný mobil. Samořídící auta, překlad mluveného slova v reálném čase, rozpoznávání fotografií, vše věci z oboru scifi či výzkumných laboratoří, se stávají realitou a navíc se celý ten proces rozvoje stále zrychluje, že nikdo nedokáže z určitostí předpovědět, k jakému průlomu dojde díky velké a levné výpočetní síle za pár let. A v takovéto době my teď žijeme, aniž si to možná většina z nás uvědomuje.

Autoři knihy se zamýšlí nad všemi aspekty tohoto zlomu. Velké příležitosti, které z toho plynou, nadšení z inovací a možného vyřešení některých světových problémů jsou jednou částí knihy, tou druhou jsou rizika. Nepočítá se, že by tu vznikla během dohledné doby umělá inteligence ala Matrix nebo Skynet, ale očekávají se problémy jiného rázu, např. zrušení plno pracovních míst a to takovou rychlostí, že se nebudou stíhat dostatečně rychle vytvářet nová. Že tu vznikne velké rozpětí bohatství a hojnosti a může to zahubit střední třídu. Autoři naštěstí jen nestraší, ale dávají i plno doporučení, jak se s tím vyrovnat, aby pozitivní přínos nových technologií nezpomalil a dokázalo z toho lidstvo těžit.

Jednou z hlavních oblastí, které se v knize věnují, je vzdělání. Zatímco při průmyslové revoluci před skoro dvěstě lety byly školy ideální cvičiště pro budoucí dělníky a jejich vedoucí, aby mohli být platnou součástí výrobního procesu, tak toto nyní již přestává platit. Repetivní práce zastávají čím dál více stroje a čím více roste jejich výkon a snižuje se pořizovací cena, tím rychleji budou některá pracovní místa nahrazovat. Velká poptávka je a bude po lidech s vysokou školou, s vysokou přidanou hodnotou. Po lidech, kteří jsou kreativní, dokáží se stroji (myšleno s počítači) pracovat a jejich výkon využívat ke zvýšení produktivity. Bohužel naše školství (a nejen naše) je nastavené na memorování věcí, které už dávno a lépe dokáží zastat stroje, a co hůře ještě potlačuje rozvoj kreativity a tvoření. Knihu bych doporučil české vládě, mohli by ji klidně celou z fleku opsat a nazvat Strategie pro ČR na rok 2030, měli by to bez starostí a hotové.

Musím se přiznat, že více inspirativní knihu jsem dlouho nečetl. U hodně věcí mě otevřela mysl a nebo jsem si potvrdil to, co už začíná být celkem patrné všem, kteří nechodí po světě se zavřenýma očima. Při čtení není třeba být odborník na IT nebo ekonomii, kniha je psaná vcelku jednoduchou a čtivou formou. Snaží se klást vždy pro a proti konkrétním tvrzení a pozorování autorů a na konci každé kapitoly to jasně shrnout. Knihu bych doporučil všem, kteří se věnují IT, pracují ve školství a vzdělávání nebo vedou nějakou firmu, najdou v ní mraky inspirací. A pak také samozřejmě všem, kdo se chtějí zamyslet na možnou budoucností tohoto světa a jak být jeho součástí, ne jen zůstat v ústraní.

Kniha: Druhý věk strojů
Autoři: Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee

Více o knize najdete na stránce českého vydavatele zde.

Autor: Martin Schovanec | neděle 31.5.2015 20:00 | karma článku: 7.47 | přečteno: 1020x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Trčálek

Nechejte si svůj diesel, paní Šichtařová, já jdu pěšky

Automobilismus je smrtelnou chorobou naší civilizace, a je už jedno, jestli sedíme v elekromobilu, nebo v dieselu. Článek paní Šichtařové pak jen dokladá, že lidé jsou druhem určeným k vyhynutí či vyhubení, jako kdo chce

19.10.2018 v 18:45 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 1058 | Diskuse

Lukáš Otys

Ždímáním firem za vyššími platy

Naše ekonomika vesele roste a životní úroveň stoupá. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 22 let a výdělky rostou nejrychleji od krize v roce 2008. Jsme na vrcholu, nebo ještě můžeme pár let stoupat?

19.10.2018 v 12:07 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Nechte si svůj elektromobil, já jdu do diesela

Poslední týdny politici nevědí, co řešit dřív. Volby? Nesnadnou volbu koalice? Státní rozpočet? Brexit? Bobtnající dluh Itálie?

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 48.02 | Přečteno: 15556 | Diskuse

Martin Fafílek

Minulost vpřed!

Proč nemáme moderní města a dopravní systémy? Protože se ochraňují ruiny. Chceme být skanzen nebo moderní země v TOP10?

16.10.2018 v 18:04 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 367 | Diskuse

Luboš Smrčka

Souzený policista, motorkář a informační asymetrie

Je dobře, že proběhl soud s policistou Šimonem Vaicem. Je dobře, že máme jasný rozsudek. A je špatně, že se věc stala politickým tématem.

13.10.2018 v 9:32 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 1136 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1559
Autor je provozovatel herního obchodu www.xzone.cz.
Najdete na iDNES.cz